“`html
| Ominaisuus | Tiedot |
| Resoluutio | 1080p (1920 x 1080) |
| Käyttöjärjestelmä | Android TV 9.0 |
| RAM-muisti | 1 GB DDR4 |
| Tallennustila | 8 GB eMMC |
| Prosessori | Quad-core Cortex-A53 |
| Grafiikkasuoritin | Mali-450 |
| Wi-Fi | 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz/5GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| Liitännät | HDMI, Micro USB virralle |
| Tuetut ääniformaatit | DTS-HD, Dolby Audio |
| Mukana tulevat herkut | Äänikaukosäädin Google Assistantilla |
No niin, puhutaanpa Xiaomi Mi TV Stickistä. Mä oon käyttänyt tätä pientä vehjettä nyt jonkin aikaa, ja on pakko sanoa, että se on kyllä mukava yllätys, varsinkin jos et halua kuluttaa maltaita uuteen älytelevisioon tai jos vanha telkku tarvitsee vähän buustia.
Miksi edes tarvitset tällaista?
Jos sun telkkarissa ei ole älyominaisuuksia tai ne on tosi vanhat ja hitaat, tällainen tikku on ihan huippu. Tai jos haluat siirtää suosikkiohjelmasi mökille tai kaverille kylään mennessä, tökkäät tosta vaan tikun telkkariin kiinni ja bam- kaikki suoratoistopalvelut ja sovellukset on siellä. Se on niin helppoa.
Asennus ja ensituntumat
Asennus oli naurettavan helppoa. Kirjaimellisesti tökkäät sen telkkarin HDMI-porttiin, kytket virran kiinni (huomaa, että tää ottaa virtaa Micro USB:llä, ei USB-C:llä, mikä on vähän outoa nykyaikana, mutta toimii silti), ja sitten vaan yhdistät Wi-Fiin ja kirjaudut Google-tilillesi. Android TV-käyttöliittymä on nopea ja intuitiivinen, ei mitään ihmeellisiä piilovalikoita. Kaikki tuntuu siellä missä pitääkin.
Mitä sillä voi oikeasti tehdä?
Tää xiaomi mi tv stick pyörittää kyllä kaikenlaista. Netflix, YouTube, Viaplay, C More, jne. ne pyörii ihan sujuvasti 1080p-resoluutiolla. Totta kai, jos oot tottunut 4K-kuvaan ja Dolby Visioniin, niin tää saattaa tuntua vähän laimealta. Mutta hei, tässä hintaluokassa se on ihan fantastinen. Äänenlaatu on myös ihan hyvä, kun tuki on sekä DTS-HD:lle että Dolby Audiolle. Kaukosäädin Google Assistantilla on myös ihan kätevä- ei tarvitse näpytellä hakusanoja, vaan voit vaan puhua sille. Se yleensä ymmärtää, mitä haet.
Hyvää ja huonoa- ei se nyt täydellinen ole
Plussat on selkeästi käyttöliittymän helppous, pikkuruinen koko ja hinta. Se on oikeasti edullinen tapa tehdä mikä tahansa telkkari älykkääksi. Miinuksena mainittakoon ehkä se, että 1 Gt RAM-muistia saattaa joskus tuntua vähän vähäiseltä, jos alkaa oikein kunnolla rullaamaan sovellusten välillä. Joskus saattaa tulla pientä nykimistä tai sovelluksen latausajat venyä vähän. Myös se, että tallennustilaa on vain 8 Gt, voi aiheuttaa päänvaivaa, jos tykkää asennella paljon sovelluksia. Ja kuten sanoin, Micro USB virtaliitäntään on vähän vanhanaikainen nykypäivänä. (Xiaomi) on kyllä tehnyt paljon hyviä juttuja, mutta tää on ehkä yksi niistä pienistä yksityiskohdista, jotka voisi olla paremmin.
Kenelle tää sopii?
Jos sulla on vanha telkkari tai haluat edullisesti ja helposti lisää viihdevaihtoehtoja, tämä on ihan loistava kapistus. Se ei ehkä kilpaile kalliimpien Android TV-boksen tai 4K-striimauspäätteiden kanssa, mutta peruskäyttöön se on ihan timantti. Ja hei, matkalle mukaan se on ihan lyömätön. Kannattaa tsekata, jos oot vasta harkitsemassa tällaista stickiä- et todennäköisesti pety, kunhan et odota ihan kuuta taivaalta tällä hinnalla.
“`
